Results of 2021 Silver Quill Written Poetry Competition
Posted: Thu Nov 11, 2021 9:23 pm
SILVER QUILL WRITTEN BUSH POETRY COMPETITION - 2021 Results
WINNER – CATHERINE LEE—Mona Vale NSW - “Stolen Heritage”
Runner Up – Bob Magor - Myponga SA – “Cat-astrophic”
OPEN SERIOUS
WINNER - Catherine Lee – Mona Vale NSW—“Stolen Heritage “
Equal 2nd – David Judge - Bendigo Vic – “I Am Who They Have Been” and Brenda Joy - Charters Towers Qld – “Imitation Eagles”
Highly Commended – Peter O’Shaughnessy—Eaton WA –“Paradise Lost”
Commended – David Judge - Bendigo Vic – “Henry”
OPEN HUMOROUS
WINNER —Bob Magor — Myponga SA — ”Cat-astrophic”
2nd Place —Brenda Joy — Charters Towers Qld — ”What Can I Use This For”
3rd Place — Peter O’Shaughnessy — Eaton WA —”An Ancient Tiger”
Highly Commended —Keith Lethbridge —Armidale WA — The Frustratom atic”
Commended —Brenda Joy — Charters Towers Qld—”A Musing”
NOVICE
EQUAL WINNERS – Stephen D’Arcey –Belgrave Vic— “Banjo Tunes” and Bill Gordon -Boyup Brook WA – “Farewell Dear Friend”
3rd Place – Peter White - Eagleby Qld – “The Armchair Athlete”
Highly Commended – Peter White –Eagleby - “Australia’s Wildlife Wonders”
JUNIOR UPPER
Winner—Grace Gordon—Joondanna WA—”A Town Called Boyup Brook”
2nd Place—Eleni Chapman—Ascot WA—”The Virus From Wuhan”
3rd Place—Elizaveta Fedotova—Mt Lawley WA—The Story Of An Unborn Child
JUNIOR LOWER
Winner – Clem Chapman – Ascot WA – “Worst Camping Trip Ever”
2nd Place – Tide Robinson – Bicton WA—“The Farm”
3rd Place – Zarah Soosaipillai – Reservoir Vic—“The Seizure”
Highly Commended – Erin Chew –Bull Creek WA - “Colours Of Nature”
Highly Commended – Annabelle Woo - Wolli Creek NSW – “Clever Cockatoo”
Commended—Mikhail Fedotova—Mt Lawley WA—”My Many Coloured Days”
CONGRATULATIONS ALL!
Special applause for our active forum members Catherine Lee and David Judge.
WINNER – CATHERINE LEE—Mona Vale NSW - “Stolen Heritage”
Runner Up – Bob Magor - Myponga SA – “Cat-astrophic”
OPEN SERIOUS
WINNER - Catherine Lee – Mona Vale NSW—“Stolen Heritage “
Equal 2nd – David Judge - Bendigo Vic – “I Am Who They Have Been” and Brenda Joy - Charters Towers Qld – “Imitation Eagles”
Highly Commended – Peter O’Shaughnessy—Eaton WA –“Paradise Lost”
Commended – David Judge - Bendigo Vic – “Henry”
OPEN HUMOROUS
WINNER —Bob Magor — Myponga SA — ”Cat-astrophic”
2nd Place —Brenda Joy — Charters Towers Qld — ”What Can I Use This For”
3rd Place — Peter O’Shaughnessy — Eaton WA —”An Ancient Tiger”
Highly Commended —Keith Lethbridge —Armidale WA — The Frustratom atic”
Commended —Brenda Joy — Charters Towers Qld—”A Musing”
NOVICE
EQUAL WINNERS – Stephen D’Arcey –Belgrave Vic— “Banjo Tunes” and Bill Gordon -Boyup Brook WA – “Farewell Dear Friend”
3rd Place – Peter White - Eagleby Qld – “The Armchair Athlete”
Highly Commended – Peter White –Eagleby - “Australia’s Wildlife Wonders”
JUNIOR UPPER
Winner—Grace Gordon—Joondanna WA—”A Town Called Boyup Brook”
2nd Place—Eleni Chapman—Ascot WA—”The Virus From Wuhan”
3rd Place—Elizaveta Fedotova—Mt Lawley WA—The Story Of An Unborn Child
JUNIOR LOWER
Winner – Clem Chapman – Ascot WA – “Worst Camping Trip Ever”
2nd Place – Tide Robinson – Bicton WA—“The Farm”
3rd Place – Zarah Soosaipillai – Reservoir Vic—“The Seizure”
Highly Commended – Erin Chew –Bull Creek WA - “Colours Of Nature”
Highly Commended – Annabelle Woo - Wolli Creek NSW – “Clever Cockatoo”
Commended—Mikhail Fedotova—Mt Lawley WA—”My Many Coloured Days”
CONGRATULATIONS ALL!
Special applause for our active forum members Catherine Lee and David Judge.